از انواع رایج چاپگرهای موجود در بازار می توان به چاپگرهای جوهرافشان،لیزری تک رنگ و لیزری رنگی اشاره کرد.

امروزه سرعت پیشرفت  فناوری هایی مانند انواع تلفن های هوشمند و تبلت بسیار سریع است ولی پرینترها رشد بسیار آهسته ای در دنیای فناوری دارند. البته اخیرا کمپانی HP که از غول های صنعت پرینتر است، اقدام به تولید انواع پرینترهای مجهز به تکنولوژی های روز دنیا کرده است.قابل حمل کردن چاپگر ها نیز از برنامه های پیش روی شرکت هاست.در این مقاله نکاتی در مورد خرید چاپگر مورد نیاز را برای شما فراهم کرده ایم.معمولا استفاده کنندگان از چاپگر به سه گروه تقسیم می شوند:

راهنمای خرید چاپگر
راهنمای خرید چاپگر

 گروه اول: استفاده ی خانگی  که معمولا اعضای خانواده‌ها، دانشجوها و دانش آموزان را شامل می شود. اعضای این گروه معمولا برای استفاده های شخصی مانند چاپ اسناد شخصی ، تکالیف درسی و پروژه های دانشجویی از پرینتر استفاده می کنند.این افراد معمولا به دنبال چاپگرهایی با نازل ترین قیمت می باشند.

 گروه دوم: شرکت های کوچک و دفاتر:افراد این گروه به دنبال پرینترهایی با کیفیت حرفه ای هستند و در میان پرینترهای لیزری به دنبال دستگاه مورد نظر خود می گردند.

 گروه سوم: شرکت های بزرگ که جزو پر مصرف ترین کاربران هستند.

کدام پرینتر؟

در هنگام خرید فقط به شکل و اندازه ی پرینتر توجه نکنید و ویژگی های زیر را نیز در نظر بگیرید:

پرینتر جوهر افشان در برابر پرینترهای لیزری

در حالی که پرینترهای لیزری میان کاربران اداری با استقبال بی نظیری روبرو شده اند، اما پرینترهای جوهرافشان نیز هنوز می‌توانند مفید و کارآمد باشند. به کاربران خانگی یا کاربران اداره‌های کوچک توصیه می کنیم از پرینترهای جوهرافشان جدید استفاده کنند؛ زیرا نه تنها قیمتشان مناسب است، بلکه همان کارایی و ویژگی‌هایی چاپگرهای لیزری را نیز دارا می باشند.

چاپگرهای چندمنظوره

گاهی اوقات یافتن چاپگرهای چند منظوره که قابلیت‌های مفیدی داشته باشند، کار دشواری است. اگر نیاز شما با چاپگرهای تک‌منظوره رفع نمی‌شود، لازم است به دنبال چاپگرهای چندمنظوره بروید. چاپگرهای چند منظوره اغلب به قطعات جانبی دیگری مانند اسکنرها مجهز هستند. اشخاصی به این چاپگرها نیاز دارند که همزمان باید صفحه‌هایی را اسکن و چاپ کنند.

اتصال چاپگر به رایانه

اتصال چاپگرها به رایانه یک امر لازم و قطعی تلقی می‌شود،‌ اما در سال‌های اخیر، پرینترهایی به بازار عرضه شده‌اند که با تلفن همراه کار می‌کنند و از آنها با عنوان همراهی همیشگی و کوچک یاد می‌شود. با استفاده از نرم افزارهایی مانند PrintHand Mobile Print Premium کاربران گوشی‌های تلفن همراه ‌اندروید به وسیله وای‌فای یا بلوتوث و بدون اتصال کابلی به رایانه می‌توانند فایل‌های خود را بسادگی چاپ کنند .

چاپگر تلفن‌همراه

فایل‌های آفیس، عکس، ایمیل، پیامک، گزارش تماس‌ها و غیره را بسادگی و با استفاده از گوشی یا تبلت‌های اندروید می‌توان پرینت گرفت. اما چگونه؟

پرینتر ابری گوگل Google Cloud Print همان وسیله‌ای است که گوگل برای پرینت گرفتن از دستگاه‌های مختلفی مانند تلفن‌همراه و تبلت با سیستم‌عامل اندروید یا کروم بوک در اختیار کاربران قرار داده است. ابتدا با فعالسازی Google Cloud Printer یا با اتصال پرینتر به رایانه و فعال‌کردن این سیستم در Google Chrome می‌توان تنظیمات چاپگر را در اختیار گوگل کلود پرینتر قرار داد. سپس پرینتر به حساب کاربری شما در گوگل وصل می‌شود و با انتخاب فایلی از حافظه داخلی و زدن دکمهShare فایل مورد نظرتان را در Cloud Printer به اشتراک می‌گذارید و به همین سادگی می‌توانید صفحات مورد نظرتان را پرینت بگیرید.

حجم پرینت ماهانه

این عدد می‌تواند نشانگر مقاومت چاپگر باشد. پس برای انتخاب و خرید چاپگرهای اداری یا کاربرانی که کارهای چاپی متعددی دارند، باید به این عدد و حجم پرینت ماهانه دقت ویژه‌ای داشت. برخی چاپگرهای خانگی می‌توانند این عدد را در بروشور خود نداشته باشند یا حداقل عدد صد تا ۱۵۰ در آن درج شده باشد. اگر پرینتری دارای حجم ماهانه ۲۰ هزار باشد فقط برای مصارف شرکت‌های بزرگ و مراکز چاپ و تکثیر کاربرد دارد؛ پس برای استفاده خانگی یا شرکت‌های کوچک به این عدد دقت کنید.

چاپ دوروی اتوماتیک

پرینترهای دارای چاپ دوروی اتوماتیک Automatic Duplexing برای صرفه‌جویی در کاغذ می‌توانند بسیار مفید و کارآمد باشد. برخی از این پرینترها دستی عمل می‌کنند یعنی باید چاپ بر دو روی کاغذ را دستی انجام دهید.

نکات کاربردی دیگر

رزولوشن در چاپگرها

بعضی شرکت‌های تولیدی یا شرکت‌های کوچک و بزرگ برای خرید چاپگرها به عدد رزولوشن بسیار اهمیت می‌دهند؛ در صورتی که شرکت‌های یاد شده به کیفیتی بیشتر از ۶۰۰ نقطه در اینچ نیاز نخواهند داشت. اگر به دنبال چاپگری هستید که تصاویر و متن‌های زیبایی را برای شما چاپ کند، بهتر است چاپگری با کیفیت ۱۲۰۰ دی.پی.آی بخرید.

چاپگرهایی که کارت حافظه داخلی دارند

با استفاده از این چاپگرها که سازگار با Pint Bridge هستند، بسادگی می‌توانید عکس یا فایل‌های ذخیره شده روی کارت حافظه دوربین یا حتی دی‌وی‌دی را چاپ کنید .

چاپگر سیاه و سفید یا رنگی؟

هنگام خرید چاپگر به خاطر داشته باشید به دنبال چه چاپگری هستید؟ آیا براستی برای انجام کارهایتان به چاپگرهای رنگی نیازمندید؟ آیا فعالیت شما با چاپ عکس یا کاغذهای رنگی در ارتباط است؟ اگر پاسخ مثبت است، پس چاپگرهای رنگی بخرید.